Bracia Dessler i powstanie dwóch globalnych firm obuwniczych

Gdy w 1924 Adolf Dessler wraz ze swoim bratem Rudolfem zakładali wspólnie swoją manufakturę, która miała produkować buty, nie przypuszczali, iż nieco ponad dwadzieścia lat później w wyniku konfliktu ich ścieżki się rozdziela, czego efektem będzie powstanie dwóch, niezmiernie popularnych obecnie, firm.

„Fabryka obuwia braci Dessler”, bo pod takim szyldem przedsiębiorstwo funkcjonowało początkowo, z każdym rokiem stawało się coraz bardziej popularne. Kulminacja nastąpiła w 1936, gdy Adolf sprezentował swoje obuwie biegaczowi z Ameryki, który wygrał w nich złoty medal. Od tego momentu, aż do wybuchu wojny, zamówienia wręcz zalały fabrykę braci Desslerów.

Niestety, w tamtych czasach w zasadzie każdy kto chciał normalnie funkcjonować w Niemczech musiał zapisać się do nazistowskiej partii, co obaj bracia uczynili. Jednakże gdy Adolf zrobił to dla świętego spokoju, to Rudolf żarliwie wyznawał filozofię propagowaną przez Hitlera, w związku z czym pomiędzy oboma mężczyznami narastał konflikt. W czasie II Wojny Światowej nie miał on możliwości znacznie się rozwinąć, niemniej po 1945 roku napięcie stało się tak ogromne, iż jedynym wyjściem okazało się podzielenie firmy.

W 1949 powstaje marka Adidas, której przewodził Adolf. Z kolei jego brat, korzystając z podzielonego majątku założył firmę Puma, która również znana jest większości konsumentów i po dzień dzisiejszy należy do jednego z najważniejszych konkurentów Adidasa. Co prawda temu przedsiębiorstwu nie udało się zdobyć tak mocnej pozycji, jak firmie Adolfa, niemniej jest ona groźnym przeciwnikiem. Pomimo faktu, iż buty Adidas sprzedają się doskonale, to zawsze istnieje ryzyko, że klienci odwrócą się od dotychczas ulubionej marki. Dlatego też należy stale walczyć o ich gusta.