Kupowanie butów dla dziecka

Kupowanie butów dla dziecka może być nie lada problemem. Zwłaszcza jeżeli jest to nasze pierwsze takie zadanie. Małe dzieci nie potrafią nam powiedzieć nawet dlaczego płaczą, a co dopiero zasugerować czy w danych butach jest im wygodnie i czy są one dla niego odpowiednie. Dlatego przed zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Buty powinniśmy kupować przede wszystkim z przeznaczeniem wyjść na zewnątrz. W domu dziecko spokojnie może poruszać się w skarpetach z zabezpieczeniem antypoślizgowym. Najważniejsze aby naszemu dziecku było w butach wygodnie. Jak to sprawdzić? Najpierw powinniśmy zmierzyć stopę dziecka oraz buta, który nas interesuje. But musi być o około 1-1,5 cm większy od stopy tak aby dziecko bez problemu mogło w nim poruszać palcami. Powinniśmy również sprawdzić czy stopa dziecka ma dostatecznie miejsca „wszerz”. Jeżeli tak to rozmiar powinien być odpowiedni.

Większość butów dla dzieci produkowanych jest z podeszwami, które mają zapobiec ślizganiu się. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić czy interesujący nas model posiada takie zabezpieczenie. Sposób wiązania czy zapinania buta nie ma większego znaczenia jeżeli jest dobrze wykonany. Pamiętajmy aby po zawiązaniu lub zapięciu but dobrze trzymał się na stopie. Dziecko nie ma jeszcze dużej wprawy w chodzeniu i trzeba zrobić wszystko aby nic innego mu nie przeszkadzało.

Ostatnim elementem jest dopasowanie butów do pory roku. Lepiej posiadać kilka par, a dwie są absolutnie niezbędne. Jedna na porę letnią, które powinny charakteryzować się znakomita wentylacja aby stopa się nie pociła. Druga natomiast powinna dobrze ogrzewać stopę. Będzie ona przeznaczona na porę zimową.

Dobrze te rady wziąć sobie do serca, ponieważ zmiany butów u dzieci są dość częste. Na szczęście z czasem dziecko coraz lepiej będzie nam komunikować czy dany model mu odpowiada.